.
Strona główna | Wydanie Drukowane
Rok wydania: Numer:
‹‹‹ poprzednia1234567następna ›››
Dachy Płaskie 2015/3
Od redakcji

Dachy płaskie nie są bardziej podatne na uszkodzenia niż dachy spadziste. Wbrew pozorom są bardziej skomplikowane i gdy dojdzie do awarii jednej z warstw, to naprawa może być i kosztowna, i trudna do wykonania. Nierzadko perforacja w jednym miejscu oznacza konieczność usunięcia wszystkich warstw leżących ponad tą uszkodzoną, gdyż naprawa punktowa jest niemożliwa. Nawet niewielki błąd może pociągnąć za sobą brzemienne w skutki następstwa. Brzemienne tym bardziej, że często wada zostaje wykryta po pewnym czasie, gdy wilgoć rozlała się już pod całą połacią. Dlatego tak istotne jest prawidłowe projektowanie i wykonawstwo dachów płaskich.

Ale uszkodzeniom dachów sprzyja także sposób ich użytkowania. Zwykle traktuje się je jak pomieszczenia techniczne, ustawiając na nich najróżniejsze urządzenia techniczne, wymagające serwisowania, napraw itd. To z kolei oznacza, że na dachu konieczne są wizyty specjalistów z innych branż, którzy nie zawsze przestrzegają zasad zachowania na wrażliwym jednak dachu płaskim.

Z drugiej strony nie znaczy to, że z dachem płaskim trzeba obchodzić się jak z przysłowiowym jajkiem – w końcu jest to część budowli, która musi znieść o wiele więcej niż wgłębienia zrobione obcasami roboczych butów.


Zapraszam do lektury


Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy Płaskie 2015/2
Kupuje się oczami – to nie jest tajemnica. Uważa się, że tak kupują przede wszystkim panie, ale w głębi duszy również panowie przyznają, że przywiązują istotną wagę do wyglądu. Niewiele osób zwraca uwagę wyłącznie
na walory użytkowe danego produktu i ocenia go tylko na podstawie tego, jak funkcjonuje. Nie zawsze jednak to, co ładnie wygląda, dobrze działa. Przykładem niech będzie obiekt opisywany w artykule na str. 12 wydania. Mieszkańcy z góry założyli, że przecieka dach płaski. Dlaczego? Bo… to dach płaski, a te – jak wiadomo – notorycznie przeciekają. Jakież było ich zdziwienie, gdy okazało się, że powodem był splot innych okoliczności.
W tym miejscu aż się prosi o apel: patrzmy głębiej, odkrywajmy związki, nie uprzedzajmy się. Dach płaski to wcale nie jest zło konieczne i uosobienie wszelkiego zła.
   
Zapraszam do lektury


Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Dachy Płaskie 2015/1
Zielone dachy wymagają współpracy specjalistów z kilku branż: konstrukcji, hydroizolacji czy zieleni. Ich współdziałanie może mieć kluczowe znaczenie dla funkcjonalności projektu, gdyż dach zielony jest specyficznym rodzajem dachu, w którym naprawa usterek po wykonaniu jest niezwykle trudna i wiąże się z bardzo dużymi kosztami.
My w niniejszym wydaniu opisujemy dach zielony będący także efektem kooperacji specjalistów, ale z jednej dziedziny – właśnie dachów zielonych. Wszyscy oni są członkami stowarzyszenia zajmującego się tym segmentem budownictwa. Efekt ich wspólnego działania można podziwiać na str. 6.
Niezwykle ciekawy jest też kolejny artykuł, kończący cykl błędów popełnianych na dachach użytkowych. Tym razem autor skoncentrował się na błędach wykonawczych. Cały cykl tworzy przydatną bazę wiedzy dla firm zajmujących się budowaniem dachów płaskich, izolowanych zwłaszcza papami bitumicznymi.

Zapraszam do lektury


Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy Płaskie 2014/3
Budowa to zwykle kilkanaście czy kilkadziesiąt osób z różnych branż, z których każda ma własne priorytety. Naturalne jest, że obszary działania tych branż „zazębiają się”, ale nie zawsze są w pełni kompatybilne. A to „nie ma innej drogi”, aby pod budynek podwieźć kilka ton cementu, a to akurat ktoś przypomniał sobie, że przecież elewacje nie są jeszcze wykończone i na gotowej hydroizolacji podziemnego garażu trzeba ustawić pas rusztowań, czy wreszcie kierownik budowy „jest zajęty” i podwykonawcy robią na placu, co im się podoba. 

W efekcie nawet najstaranniej ułożona papa czy membrana zacznie po kilku miesiącach przeciekać i inwestor zażąda naprawy gwarancyjnej od Bogu ducha winnego dekarza.

To dowodzi skomplikowanych zależności logistycznych na budowie i umiejętności organizacyjnych kierownictwa budowy. Autor artykułu ze str. 6 opisuje takie właśnie błędy organizacyjne występujące na placach budowy, dla przeciwwagi pokazując jednak także dobre przykłady.

Zapraszam do lektury tego i pozostałych materiałów najnowszego wydania.


Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
‹‹‹ poprzednia1234567następna ›››
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich