.
Strona główna | RealizacjeEnkopur na fabryce leków

Enkopur na fabryce leków

Produktom wykorzystywanym do stosowania na dachach obiektów, w których odbywa się produkcja materiałów tak wrażliwych jak leki stawia się specjalne wymagania wobec ich składu i sposobu stosowania. Ich aplikacja nie może negatywnie wpływać na funkcjonowanie obiektu i musi gwarantować najwyższą szczelność.

Enkopur bez problemów da sobie radę z uszczelnieniem tak licznych przebić przez dach

Firma GlaxoSmithKline jest światowym potentatem farmaceutycznym. Historia firmy w Polsce rozpoczyna się w 1998 roku. Glaxo Wellcome wykupiła wtedy 80% udziałów w Poznańskich Zakładach Farmaceutycznych Polfa. W roku 2000 w wyniku fuzji Glaxo Wellcome z SmithKline Becham powstał koncern GlaxoSmithKline. Firma rozpoczęła modernizację zakładu na szeroką skalę.

Produkcja leków jest bardzo skomplikowana. Procesy technologiczne wymagają odpowiednich linii produkcyjnych. Ze względu na wysokie rygory higieniczne i konieczność zachowania sterylnej czystości w samym procesie produkcji wiele urządzeń umieszczonych jest na dachu. Wiąże się to oczywiście z koniecznością ich zamocowania. Dach płaski jednej z hal produkcyjnych firmy GlaxoSmithKline w Poznaniu posiada powierzchnię ok. 7000 m2. Pokryty jest papą termozgrzewalną. Pierwsza wizyta na dachu robi duże wrażenie. Znajduje się cała masa urządzeń: od kominków o średnicy 50 mm, poprzez dwuteowniki, różnego rodzaju kanały do wyrzutni bezpieczeństwa o średnicy 300 mm.


Średnica 5 cm to zbyt mało, żeby dało się to uszczelnić papą

Jak wiadomo, takie miejsca są trudne do uszczelnienia tradycyjnymi metodami. W celu wyeliminowania ewentualnych przecieków zastosowano płynne folie produkcji firmy Enke Werk z Düsseldorfu (Niemcy). Na dachu wykorzystano wyrób o nazwie Enkopur. Jest to żywica poliuretanowa z wkładką z włókniny poliestrowej. Prawidłowe wykonanie powłoki polega na ułożeniu podkładu, pierwszej warstwy Enkopuru, wtopienia wspomnianej włókniny (gęstość 110 g/m2)i ułożenia drugiej, ostatniej warstwy hydroizolacji. Podkład dobiera się w zależności od podłoża. Najczęściej jest to podkład uniwersalny VA 933 – taki też zastosowano tutaj. Włóknina powoduje uzyskanie dobrej wytrzymałości powłoki. Układana metodami malarskimi idealnie nadaje się do zastosowania w obróbce wspominanych elementów. Pierwsza faza uszczelniania objęła rząd kominków o średnicy 50 mm.

W drugim etapie uszczelnione zostały elementy o dużych przekrojach kwadratowych i prostokątnych oraz dwuteowniki.

Po zakończeniu tych dwóch etapów efekt prac okazał się doskonały i zadowolił inwestora do tego typu metody. Przekonał się on do niej tak dalece, że zakres wykonywania hydroizolacji Enkopurem poszerzono o koryta zlewowe w jednym z sektorów dachu. Łącznie w korytach uszczelniono ok. 100 m2.


Uszczelnienie Enkopur-em podstaw emitorów o wymiarach 600 × 600 mm

Skuteczna hydroizolacja to w znacznej części dobry produkt, ale również staranne i dokładne jego zastosowanie. W Poznaniu wykonawcą hydroizolacji produktami firmy Enke Werk był Sibud z Jarocina. Zarządzana przez Włodzimierza Sikorskiego firma jest wieloletnim serwisantem dachów w fabryce GlaxoSmithKline. Bezpośredni nadzór nad uszczelnianiem sprawował Marcin Sikorski. Zachowanie zalecanej przez firmę Enke Werk technologii w połączeniu z wysokiej jakości wykonawstwem zapewnia całkowite bezpieczeństwo przed przeciekami.

Enkopur posiada Europejską Aprobatę Techniczną, wieloletnią udokumentowaną żywotność (najstarsza powłoka ma obecnie ponad 20 lat). Wszystkie hydroizolacje produkowane przez firmę Enke Werk są jednokomponentowe, odporne na promienie UV i łatwe w układaniu z możliwością nieograniczonych zastosowań.

Na podstawie materiałów firmy Enke Werk

Źródło: Dachy Płaskie, nr 4 (9) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur
Technologia płynnych folii Enke-Werk
Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk
Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop
Enkopur Zestaw startowy MiniDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich