.
Strona główna | RealizacjeZakład papy na dwa razy

Zakład papy na dwa razy

Styropian jako termoizolacja znajduje zastosowanie również na dachach płaskich, lecz wtedy bardzo często dochodzi do „konfliktu” z powszechną termozgrzewalną technologią układania pap. Oczywiście styropian zawsze przegra konfrontację z płomieniem palnika. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest technologia pap samoprzylepnych na styropianie.

Styropianowe kształtki wklejone w blachę trapezową

W czerwcu 2008 roku zostałem zaproszony do przygotowania oferty na naprawę dachu hali magazynowej firmy Alfa Fruit w Warzymicach pod Szczecinem.

Na miejscu zastałem halę o konstrukcji stalowej z lat 80., przykrytą dwuspadowym dachem o powierzchni 1850 m2, wykonanym w układzie: blacha trapezowa/wełna mineralna/blacha trapezowa.


Dzięki podgrzewaniu papy na bębnie płomień palnika znajduje się z dala od styropianu

Sposób ułożenia pokryciowej blachy trapezowej gr. 0,60 mm. (a więc raczej cienkiej) nie zapewnił szczelności dachu, który od początku eksploatacji przeciekał i wszystkie dotychczasowe próby doraźnej naprawy były nieskuteczne. Właściciel obiektu oczekiwał ostatecznego rozwiązania problemu dachu. 

 Jak mocować?
Po wizji lokalnej i analizie sytuacji uznałem, że na dachu wykonać należy nowe pokrycie bitumiczne. Problemem był jednak wybór systemu mocowania nowego pokrycia.


W niektórych miejscach dzięki upałowi papę można było układać bez używania palnika

Rozwiązanie znalazłem w ofercie technicznej firmy Vedag – klejony system montażu poszczególnych warstw dachu uniezależniał wykonawcę od problemu wynikającego z grubości zastosowanej blachy.

Ostatecznie przyjęto technologię:
 • fałdy blachy wypełniono kształtkami styropianowymi przygotowanymi na wymiar, wklejonymi na kleju bitumicznym Vedatex-adhesiv,
 • górne fałdy blachy trapezowej zagruntowano preparatem Emaillit BV-extra,
 • pokrycie wykonano z papy samoprzylepnej Vedaproof TV-SN.
Papa nawierzchniowa Vedaproof TV-SN charakteryzuje się parametrami:
 • grubość: 4,5 mm,
 • wkładka nośna: kompozyt poliestrowo-szklany 275 g/m2,
 • siła zrywająca:  podłużna 1000 N/5 cm, poprzeczna 900 N/5 cm,
 • wydłużenie przy sile zrywającej: podłużnej 35%, poprzecznej 35%,
 • zakres elastyczności: od –35°C do +130°C.
Technologia układania pap samoprzylepnych ogólnie polega na rozwinięciu materiału z rolki na przygotowanym podłożu, przymiarce, ewentualnym docięciu papy, zdjęciu folii zabezpieczającej od spodu i ostatecznym klejeniu z dociskiem do podłoża.


Na pasie nadrynnowym zastosowano papę samoprzylepną Vedatop SU

W przypadku układania papy Vedaproof TV-SN w średniej i niskiej temperaturze otoczenia firma Vedag zaleca stosowanie bębna z blachy, na który nawija się papę, następnie płomieniem z palnika aktywuje się bitum i przykleja papę do styropianu.

Zastosowanie bębna o średnicy 40–50 cm ma wykluczyć możliwość uszkodzenia styropianu płomieniem z palnika.


Zakład papy ma 10 cm szerokości, z czego 2 cm to pasek samoprzylepny, a 8 cm zgrzewalny

Z uwagi na realizację robót dekarskich przy bardzo upalnej pogodzie (ponad 30°C), wykorzystaliśmy te warunki i przyklejaliśmy papę bezpośrednio do przygotowanego podłoża bez pomocy palnika.

Do wykonania obróbki pasa nadrynnowego zastosowano papę podkładową samoprzylepną Vedatop SU, co było konsekwencją wyboru technologii klejenia „na zimno”.


Wstępne zaklejenie samoprzylepnego zakładu zabezpiecza styropian przed płomieniem palnika

Dwojaki zakład
Bardzo interesującym rozwiązaniem technicznym jest zakład papy Vedaproof TV-SN. Ma on szerokość 10 cm, z czego wewnętrzny pasek o szerokości 2 cm jest samoprzylepny, a część zewnętrzną szerokości 8 cm należy zgrzewać palnikiem. W praktyce 2-centymetrowy samoprzylepny pasek zapewnia wstępną szczelność pokrycia na etapie montażu, a na etapie zgrzewania reszty zakładu skutecznie zabezpiecza styropian przed płomieniem palnika.


Pracownicy firmy wykonawczej docenili zalety technologii samoprzylepnej

Dach w 7 dni
Realizację podzielono na następujące etapy:
 • przygotowanie podłoża,
 • montaż hydroizolacji,
 • wykonanie obróbek dekarskich wentylatorów i krawędzi dachu,
 • zgrzewanie zakładów.


Ułożona papa dodatkowo usztywniła wiotki dach

Zespół pięciu pracowników wszystkie prace wykonał w 7 dni, z czego najbardziej pracochłonne było przygotowanie podłoża – wklejanie kształtek styropianowych. Moi pracownicy bardzo szybko opanowali nową technologię uszczelniania dachu papą samoprzylepną i docenili jej „czystość”. Lekkie, ale bardzo mocne pokrycie bitumiczne w układzie klejonym nie tylko skutecznie uszczelniło, ale dodatkowo usztywniło bardzo wiotki dach blaszany.

Dłuższa gwarancja
Standardowo udzielam 3 lat gwarancji na wykonane przez moją firmę pokrycie dachu, jednak w przypadku tej realizacji udzieliłem 5 lat gwarancji pod warunkiem corocznych przeglądów dachu. Natomiast z informacji technicznych producenta papy VEDAG wynika, że nowa technologia modyfikacji bitumu HT (jaką zastosowano w papie Vedaproof TV-SN) w porównaniu ze standardową modyfikacją elastomerami znacznie wydłuża trwałość prawidłowo wykonanego pokrycia dachu. Bez obaw mogłem więc udzielić dłuższej gwarancji na wykonawstwo.


Nowy, szczelny dach, zadowolony inwestor…

Na koniec właściciel obiektu wyraził swoje zadowolenie z nowego pokrycia dachu, płacąc należność przed terminem. Odebrałem to jako dowód najwyższego uznania.

Źródło: Dachy Płaskie, nr 4 (5) 2009


CZYTAJ WIĘCEJ

Jak dobrać papę termozgrzewalną?
Papa podkładowa
Zdzierak do papy
Papy samoprzylepne
Papy o właściwościach hamujących rozprzestrzenianie się ognia
Papy modyfikowane
Papy bitumiczne: krycie narożników wewnętrznych i zewnętrznych
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanieDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich