.
Strona główna | RealizacjeEPDM pod zielonym dachem

EPDM pod zielonym dachem

Dach garażu w budynku Villa Marina w Warszawie wymagał przygotowania pod dach zielony. Wybór inwestora padł na EPDM i powłoka hydroizolacyjna została wykonana z samoprzylepnej membrany Resitrix.

Dylatacja konstrukcyjna płyty żelbetowej. Rozwiąże to pas EPDM

Garaż podziemny między dwoma budynkami mieszkalnymi przykryty został EPDM Resitrix. Elastomer niemieckiej firmy Phoenix przywożony jest na plac budowy w rolkach o standardowej długości 10 m. W tym przypadku zastosowano Resitrix SKW (samoprzylepny) na dachu płaskim odwróconym, bezspadkowym, o powierzchni 1000 mkw. Na wybór takiego a nie innego materiału zdecydował się sam inwestor ze względu na bezspadkową charakterystykę dachu. Brał przy tym pod uwagę szczelność, trwałość i rozciągliwość pokrycia oraz oszczędność czasu i pieniędzy podczas układania.

Łatwe układanie
O ile sam dach nie nastręczał wykonawcom większych trudności, to warto zwrócić uwagę na ekspresowe tempo pracy. Położenie i uszczelnienie pokrycia na połaci trwało zaledwie 2 dni. W sumie prace na dachu tej wielkości trwały tydzień wraz z obróbkami.


Układanie EPDM na dylatacji konstrukcyjnej

Producent przytacza ciekawą anegdotę na ten temat w swoich materiałach reklamowych. Dotyczy ona renowacji dachu na stacji polarnej instytutu geologii na Antarktydzie. Osiedle kontenerów mieszkalnych zostało pokryte gładką blachą, która zaczęła przeciekać na łączeniach. W związku z tym poszukiwano całopowierzchniowej hydroizolacji do zastosowania w tak ekstremalnych warunkach pogodowych, gdzie skoki temperatury wynoszą od +10°C w godzinach popołudniowych (temperatura nagrzanej przez słońce blachy) do –30°C już w dwie godziny później. Tym wymaganiom sprostał Resitrix. Prosta i nieskomplikowana technologia układania tego materiału (po zagruntowaniu podłoża samoprzylepny Resitrix został przyklejony do blachy, a złącza połączono ze sobą gorącym powietrzem) umożliwiła polarnikom, bez żadnych umiejętności dekarskich, wykonanie tych prac we własnym zakresie.


Zdejmowanie spodniej folii zabezpieczającej

Samoprzylepna membrana
Resitrix należy do pokryć jednowarstwowych. Materiał jest lekki – jedna rolka waży 25 kg, co zdecydowanie ułatwia pracę. Wariant samoklejący SKW składa się z:
  • warstwy wierzchniej z kauczuku EPDM, zbrojonej wewnątrz siatką z włókna szklanego pokrytej obustronnie elastomerem termoplastycznym,
  • warstwy spodniej z bitumu modyfikowanego SBS.
Przekładka technologiczna pozwala zgrzewać bitum z gumą.


Przygotowania do układania pasów EPDM

Przed ułożeniem pokrycia połać dachu została odpowiednio przygotowana: odkurzona, odczyszczona i zagruntowana za pomocą systemowego gruntu (FG35). Grunt nanosi się w szachownicę (gruntowanie punktowe). Taki sposób gruntowania umożliwia migrację pary wodnej.

Ten materiał nie wymaga zachowania szczególnej kolejności prac. Układa się go niezależnie od spadku. Arkusze są rozwijane, układane, następnie łącza są liniowo zgrzewane i tak zamyka się kolejne etapy. Wszystkie powierzchnie poziome łączone są mechanicznie, za pomocą zgrzewarki automatycznej typu Leister-Varimat na gorące powietrze. Zgrzew ma szerokość 6 cm. Charakteryzuje się także widocznym wypływem bitumu, co umożliwia wzrokową kontrolę wykonanego łączenia.


Powierzchnia zagruntowana, układanie EPDM – dociskanie materiału do podłoża

Pod Resitrix nie stosuje się dylatacji w formie omegi, lecz płaskie dylatacje, co poprawia stosunki wodne dachu i zapobiega tworzeniu wododziałów. Umożliwia to ponadprzeciętna elastyczność powłoki, wynosząca 500%.

Przy samoprzylepnej membranie nie było konieczności stosowania obróbek blacharskich. Nie wymaga też ona stosowania listew na pionowej krawędzi. Krawędź taką wystarczy szczelnie zagruntować, aby można ją było połączyć z elastomerem. EPDM na płaszczyznach pionowych zgrzewano ręczną zgrzewarką. Resitrix łączy się praktycznie z każdym materiałem oprócz miękkiego PCV, w tym ze wszystkimi rodzajami blach i papą termozgrzewalną. Można go zgrzewać do okien i fasad.  Ponadto na dachu wykonano 8 odwodnień do wnętrza garażu połączonych z membraną za pomocą oddzielnych wykrojów z Resitrixu, również zgrzewanych ręcznie. Przeprowadzona na koniec próba szczelności wykazała, że dach jest szczelny.


Zgrzewarka automatyczna podczas pracy

Wykonawcą dachu jest warszawski oddział firmy Interfloor z Bielska-Białej (www.interfloor.pl).


Gotowy zgrzew z wypływką bitumu

Gwarancja producenta wynosi 10 lat z możliwością przedłużenia do 20. Wykonawca udzielił 3 lat gwarancji na swoją pracę. 

Emil Szczepański

Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (2) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Hydroizolacje z kauczuku syntetycznego EPDM - Phoenix Resitrix
Jednowarstwowa membrana hydroizolacyjna z EPDM
Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm
Zielony dach z jednej rękiDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Sąd pod papą Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich