.
Strona główna | Technika i technologieZgrzewanie gorącym powietrzem

Zgrzewanie gorącym powietrzem

Posługiwanie się zgrzewarkami na gorące powietrze to chleb powszedni dla dekarzy, zwłaszcza tych pracujących na dachach płaskich. Tym ważniejsza jest więc umiejętność prawidłowej obsługi takich urządzeń.

Rolka dociska do siebie splastyfikowane odcinki materiału hydroizolacyjnego

Powłoki hydroizolacyjne są sprzedawane w pasmach szerokości ok. 2,5 m. Aby utworzyć z nich szczelne pokrycie, należy je ze sobą połączyć. Jedną z możliwości łączenia jest zgrzewanie gorącym powietrzem. Wykonuje się je zgrzewarkami ręcznymi lub automatami samojezdnymi.

Ogólnie rzecz biorąc, zgrzewarki na gorące powietrze można podzielić na urządzenia ręczne i automaty.

Manualnie lub automatycznie
Zgrzewarek ręcznych używa się do prac na mniejszych połaciach, do łączenia szwów i wykańczania detali jak narożniki czy połączenia z odpływami i świetlikami, a także do napraw. Praca z ręczną zgrzewarką jest pracochłonna, a jakość połączeń w dużym stopniu zależy od umiejętności i zręczności pracownika.

O wiele bardziej oszczędną pod względem czasowym i dokładności wykonania zgrzewu jest praca automatem samojezdnym.

Jakość zgrzewów wykonana automatem jest dużo lepsza od tych wykonanych ręcznie ze względu na to, że posiada on stały docisk (waga urządzenia), stałą prędkość regulowaną elektronicznie w czasie jazdy oraz regulację wydatku powietrza.

Parametry te dają możliwość ustawienia optymalnych warunków pracy. Automatów używa się do łączenia długich szwów na większych obiektach. W zależności od zapotrzebowania, można je nabyć w różnych wersjach.


Mniejsze automaty również są w stanie wytworzyć zgrzewy szerokości 40 mm

Gorącym powietrzem można zgrzewać wszystkie termoplastyczne hydroizolacje dachowe: ECB (kopolimer etylenu i bitumu), PVC, EVA (terpolimer etylenu i octanu winylu), TPE (elastomery termoplastyczne), FPO (kombinacja elastycznych poliolefin) i w niektórych wypadkach także bitum.

Trzy decydujące parametry
Powstanie trwałego i szczelnego szwu zgrzanego gorącym powietrzem zawsze zależy od trzech zasadniczych parametrów:
  • temperatury zgrzewania,
  • prędkości zgrzewania,
  • siły docisku.

Przybliżone wartości tych parametrów podają producenci zgrzewarek lub materiałów hydroizolacyjnych. Te trzy wielkości same zależą od warunków panujących w miejscu pracy, czyli temperatury zewnętrznej, wiatru, wilgotności powietrza, struktury podłoża itd., a także od rodzaju materiału i jego grubości. Z tego też powodu przed przystąpieniem do właściwego zgrzewania należy przeprowadzić próbę na kawałku materiału.

Poprawność dobrania ustawień można sprawdzić przeprowadzając mechaniczny test zrywania. Ponieważ większość dachowych automatów zgrzewających posiada jednostronny system dociskowy, to podłoże musi mieć taką twardość, żeby możliwe było powstanie odpowiedniego oporu. Oznacza to, że podłoże musi być odpowiednio gładkie i wytrzymałe. Jeśli jest ono zbyt miękkie lub nierówne, można tu użyć automatów z podwójnym systemem dociskowym, które mogą pracować niezależenie od rodzaju podłoża (jednak tylko przy zgrzewaniu powłok układanych luzem).

Uwaga: wysoka temperatura
Przy zgrzewaniu termoplastycznych tworzyw sztucznych gorącym powietrzem powstaje temperatura od 300 do 700°C, w zależności od materiału. Gorące powietrze przy pomocy dyszy wprowadzane jest między założoną na siebie folię powodując jej uplastycznienie i pod wpływem siły docisku jej zgrzanie. Siła dociskająca powinna być taka sama na całej długości połączenia.


Ten automat zgrzewający został przystosowany do zgrzewania pap bitumicznych

Przy zgrzewaniu narzędziem ręcznym docisk wytwarza silikonowa rolka, prowadzona ręcznie, w kierunku zgrzewania (np. dla ECB) lub pod kątem 45° (dla PVC). Prędkość zgrzewania jest kontrolowana przez wybrzuszenie, którego wysokość nie powinna być większa niż połowa grubości zgrzewanego materiału.

Automaty zgrzewające posiadają zintegrowaną rolkę dociskającą oraz rolkę dodatkowo dociskającą gotowy zgrzew. Oznaką prawidłowego wykonania połączenia jest mała wypływka spod zakładu.

Minimalna szerokość zgrzewu dla dachowych materiałów termoplastycznych wynosi 20 mm. Zaleca się zgrzewanie przy użyciu ddyszy czerokości 40 mm, co zapewni minimalną szerokość połączenia w każdym miejscu.

Błędy wykonawcze
Gdy wykonawca źle dobierze wspomniane wcześniej trzy podstawowe parametry (temperatura zgrzewania, prędkość i siła docisku), pojawią się typowe błędy:
  • Zbyt wysoka temperatura
Wybranie zbyt wysokiej temperatury może w najgorszym przypadku spowodować perforację i spalenie się hydroizolacji. W konsekwencji ucierpieć może również materiał znajdujący się pod powłoką, np. termoizolacja.
  • Zbyt niska temperatura
Gdy temperatura jest zbyt niska, nie dojdzie do plastyfikacji materiału lub też będzie ona niedostateczna – nie powstanie prawidłowy zgrzew.
  • Zbyt duża siła docisku
W najgorszym razie materiał znajdujący się pod zgrzewaną powłoką zostanie rozgnieciony lub stopione tworzywo zostanie zbyt daleko wypchnięte poza zakład, a pozostała jego ilość będzie niewystarczająca do powstania optymalnego połączenia.
  • Zbyt wysoka prędkość zgrzewania
Nieprawidłowe dobranie prędkości zgrzewania również ma wpływ na jakość zgrzewu. Gdy jest ona zbyt duża, materiał nie ulegnie odpowiedniej plastyfikacji, gdyż nie zostanie wystarczająco podgrzany.
  • Zbyt niska prędkość zgrzewania
Zbyt wolne przesuwanie automatu, zwłaszcza w połączeniu ze zbyt wysoką temperaturą może spowodować uszkodzenie hydroizolacji, a nawet materiału znajdującego się pod nią.

Serwis przedłuża żywotność
Regularne serwisowanie urządzeń znacznie przedłuża ich żywotność i zapewnia stałą dobrą jakość połączeń. Generalnie przed przystąpieniem do pracy w zgrzewarkach należy kontrolować, czy filtr powietrza jest czysty i przepuszczalny. W razie potrzeby można go wyczyścić zwykłym pędzlem. Gdy filtr jest zatkany, zgrzewarka nie będzie mogła pobrać odpowiednich ilości powietrza. Efektem może byc np. niedokładnie zgrzane połączenie lub przepalony element grzejny w zgrzewarce.


Naprawa uszkodzonego miejsca zgrzewarką ręczną

Podobny negatywny wpływ na efekt pracy ma uszkodzona lub mocno zanieczyszczona dysza. Brudne dysze czyści się przy pomocy mosiężnej szczotki drucianej. Sprawdzać należy także przewód zasilający, czy nie jest uszkodzony.

Przy korzystaniu z automatów zgrzewających zaleca się ponadto skontrolowanie ustawienia dyszy. Można je wyregulować wkrętakiem. Silikonowa rolka dociskowa także nie powinna wykazywać śladów mechanicznych uszkodzeń. Gdy jest ona popękana, ma ubytki, może nie wywierać odpowiedniego nacisku na zgrzewany materiał. Oczywiście same zgrzewarki również należy utrzymywać w czystości. Należy je oliwić lub smarować w odpowiednich miejscach i odpowiednich odstępach czasowych, a przede wszytkim pamiętać o czyszczeniu wlotów powietrza pędzlem lub odwodnionym i odolejonym spreżonym powietrzem.

Zgrzewarki powinno się przewozić w specjalnych skrzynkach, co chroni je przed mechanicznymi uszkodzeniami w transporcie.

Olivier Adrian
Herz GmbH

Artykuł ukazał się także w DDH

Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (6) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Profesjonalne zgrzewanie pokryć dachowych
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Automat zgrzewający
Zgrzewarki na gorące powietrze
Zgrzewanie gorącym powietrzem
Nowa zgrzewarka samojezdna
Zgrzewanie bez ognia. Automaty Leister
Automat zgrzewający przy krawędzi
Obsługa palnika
Zgrzewanie bez ognia. Automaty Leister



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich