.
Strona główna | RealizacjeZielony garaż

Zielony garaż

Nowy, zaledwie kilkuletni budynek mieszkalny wymagał remontu po krótkim czasie użytkowania. Położony w patio garaż podziemny był nakryty płytą z hydroizolacją z papy bitumicznej, która przeciekała już w momencie oddania budynku do użytkowania.

Przed remontem: na podłożu pod płytami mimo zainstalowanych wpustów stała woda

Papa była w wielu miejscach niedbale ułożona, zakłady były zbyt małe i w dodatku źle zgrzane, nieszczelne. Liczne miejsca wykazywały perforację. W dodatku na płycie brakowało spadku – mimo wpustów nie cała woda do nich trafiała.

Nieszczelności próbowano, doraźnie naprawiać, jednak bezskutecznie. Potrzebne było rozwiązanie pewne i długotrwałe.

Rozbiórka i remont
Jeszcze przed upływem terminu gwarancji inwestor postanowił wyremonować patio i zainstalować dach zielony. 

Najpierw należało rozebrać płyty tarasowe przykrywające hydroizolację i zerwać nieszczelne warstwy papy. Konieczny był też demontaż wpustów.

W ramach prac naprawczych wykonano docieplenie obwodowe, w odległości ok. 1 m przed częścią mieszkalną. Utworzono także warstwę spadkową ok. 2%. Dopiero teraz zainstalowane zostały nowe wpusty.


Renowacja w toku: z lewej strony widoczna zagruntowana połać, z prawej już ułożona hydroizolacja

Powierzchnia została zagruntowana systemowym preparatem gruntującym Phoenix FG 35. Na tak przygotowanym podłożu rozłożono samoprzylepną membranę hydroizolacyjną Resitrix SKW. Jest to produkt odporny na przerastanie korzeni, klejony całopowierzchniowo. Zakłady pasów membrany są zgrzewane gorącym powietrzem.Na wiosnę płyta zostanie pokryta roślinnością

Po wykonaniu obróbek i połączeń z graniczącymi powierzchniami pionowymi przeprowadzona została wodna próba szczelności. Nowa hydroizolacja przeszła ją pomyślnie.

Dach zielony
Antykorzenne właściwości Resitrixu SKW miały duże znaczenie, ponieważ na garażu zaprojektowany został dach zielony. Jego warstwy są następujące:
  • włóknina filtracyjna Optigrün 105,
  • mata drenazowa Optigrün FKD 25,
  • mata drenażowa Optigrün FKD 25 plus – pod ciągami Komunikacyjnymi,
  • włóknina filtracyjna Optigrün 105,
  • substrat ekstensywny,
  • okrężna opaska żwirowa szerokości 50 cm.Na wiosnę płyta zostanie pokryta roślinnością

Warstwy wegetacyjne będą założone wiosną. Inwestor i mieszkańcy mogą być już jednak pewni, że płyta garażu nie będzie przeciekać.

Na podstawie materiałów firmy Phoenix

Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (10) 2011

CZYTAJ WIĘCEJ

Hydroizolacja stropu garażu podziemnegoDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Zakład papy na dwa razy Sąd pod papą Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich