.
Strona główna | Technika i technologieIndywidualne środki ochrony przed upadkiem

Indywidualne środki ochrony przed upadkiem

Praktyka stosowania indywidualnych środków ochrony przed upadkiem z wysokości wskazuje, że jednym z kluczowych elementów prawidłowej konfiguracji systemu ochrony przed upadkiem jest właściwe zakotwiczenie sprzętu.

System linowy Prim

O ile zagadnienia  prawidłowego użytkowania szelek bezpieczeństwa i podzespołów łącząco amortyzujących  nie sprawiają użytkownikom poważniejszych trudności, to dobór i zastosowanie właściwego punktu kotwiczenia, stanowi duży  problemem.

Punkt kotwiczący powinien posiadać odpowiednią (określoną normą) wytrzymałość stabilność i lokalizację. Jeżeli na stanowisku pracy na wysokości zainstalowane są specjalne, certyfikowane i odpowiednio oznakowane  punkty lub systemy kotwiczące –  z kotwiczeniem sprzętu asekuracyjnego nie powinno być większych problemów.

Jeżeli jednak brak jest takich urządzeń, użytkownik zmuszony jest wybierać i dostosowywać do celów kotwiczenia istniejące elementy konstrukcji lub budowli (np. kominy). Pozostawianie pracownikom oceny stabilności i wytrzymałości takiego punktu  nie jest jednak  najwłaściwszym rozwiązaniem. W przypadku, gdy nastąpi upadek i zadziała system powstrzymywania spadania, źle dobrany element konstrukcji może ulec np. oderwaniu. Nastąpi wtedy niekontrolowany upadek, zakończony uderzeniem człowieka w podłoże, a dodatkowo może dojść do przygniecenia ofiary wypadku lub innych osób przez spadające przedmioty.

Zdarzają się także wypadki, gdy stanowisko pracy całkowicie pozbawione jest możliwości kotwiczenia sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości i wtedy jakakolwiek ochrona jest niemożliwa.

Firma PROTEKT, producent sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, obok indywidualnych środków ochronnych, takich jak szelki bezpieczeństwa, linki bezpieczeństwa, urządzenia samohamowne, proponuje kompletne poziome systemy ochronne: linowe – PRIM i DUO, szynowe TRASER, MARAN oraz słupki kotwiczące POTON.

Projekt i montaż systemów są wykonywane indywidualnie dla każdego stanowiska pracy i obiektu, po uzyskaniu danych technicznych konstrukcji dachu obiektu i/lub wizji i obmiarów obiektów budowlanych oraz przeanalizowaniu wykonywanej pracy na danym stanowisku pracy.

Systemy linowe PRIM
Poziome stałe systemy kotwiczące ze prowadnicą linową PRIM, zgodne z PN-EN 795 klasa C składają się z liny stalowej nierdzewnej, końcowych i pośrednich  elementów mocujących, napinacza oraz amortyzatora. Zostały zainstalowane na słupkach wspierających, specjalnych uchwytach i bezpośrednio do ścian. Umożliwiać będą ochronę przed upadkiem, zapewniając jednocześnie swobodę przemieszczania w poziomie na znaczne odległości. Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości (szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa lub liną z mechanizmem samozaciskowym) może być zakotwiczony  w dowolnym miejscu systemu za pomocą zatrzaśnika owalnego. 


Zaczep jezdny systemu Duo

System DUO

Podobnie jak system PRIM, system DUO zbudowany jest z liny stalowej wyposażonej w końcowe i pośrednie elementy mocujące do konstrukcji stałej, napinacz do kontrolowanego naciągu liny oraz amortyzator ograniczający siłę działającą podczas powstrzymywania spadania. Różnica polega na innym typie przelotowego mocowania pośredniego liny i wykorzystaniu specjalnego zaczepu jezdnego służącego do kotwiczenia sprzętu chroniącego przed upadkiem. Konstrukcja elementu przelotowego umożliwia płynne przemieszczanie zaczepu jezdnego, nawet w przypadku zakrzywionego przebiegu liny (np. na wieżach, rotundach). Konstrukcja zaczepu jezdnego umożliwia jego zakładanie i zdejmowanie w dowolnym miejscu liny.


System Maran, wykorzystujący wózek poruszający się po szynie

System MARAN
Jest to system szynowy z profilowaną prowadnicą aluminiową, która może być mocowana do stropu, ściany lub podłogi. Prowadnica przystosowana jest do współpracy ze specjalnym wózkiem jezdnym, do którego kotwiczy się sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości.

Konstrukcja systemu umożliwia płynne przemieszczanie się wózka wzdłuż całej długości szyny, zapewniając użytkownikowi odpowiedni komfort pracy.


Montaż systemu Traser

System TRASER
W odróżnieniu od wyżej przedstawionych systemów system TRASER najczęściej stosowany jest wewnątrz hal lub na otwartych stanowiskach obsługi cystern lub taboru kolejowego i montowany jest powyżej stanowiska pracy. Zasadniczym elementem systemu jest prowadnica szynowa zamocowana do konstrukcji nośnej obiektu. Przystosowana jest do współpracy z ze specjalnym wózkiem poruszającym się w poziomie, do którego kotwiczy się sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Najczęściej używanym podzespołem łącząco-amortyzującym współpracującym z systemem TRASER jest urządzenie samohamowne z automatycznie zwijaną linką stalową np. CR 200. Taka konfiguracja umożliwia płynne przemieszczanie się użytkownika w poziome wzdłuż całej długości szyny oraz w pionie Z uwagi na swą funkcjonalność i dużą trwałość system szynowy TRASER znajduje zastosowanie w zakładach budowy i obsługi taboru kolejowego, stacjach cystern, mleczarniach itp.


Wózek systemu Traser

Znaczenie systemów kotwiczących dla bezpieczeństwa pracy na dachu trudno przecenić. Dostępność miejsc kotwiczenia sprzętu asekuracyjnego i łatwość ich użycia należy traktować jako zasadniczy element zestawu środków gwarantujących bezpieczną pracę na wysokości.

Aleksander Walas
Protekt

Źródło: Dachy Płaskie, nr 3 (4) 2009


CZYTAJ WIĘCEJ

Ochrona przed upadkiem z wysokości
Ergonomiczne i pewne - Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości
Konsola zabezpieczająca przed upadkiem
Systemy zabezpieczające przed upadkiem
Bezpieczeństwo podczas pracy na dachu
Szelki bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo przede wszystkim - Systemy zabezpieczające przed upadkiem
Systemy zabezpieczające przed upadkiemDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Sąd pod papą Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich