.
Strona główna | Technika i technologieSystemowe rozwiązania w renowacji dachów płaskich - Tytan Professional i Matizol

Systemowe rozwiązania w renowacji dachów płaskich - Tytan Professional i Matizol

Czynniki atmosferyczne oraz naturalny proces starzenia materiałów to główne powody utraty szczelności pokrycia dachowego. Gruntowna renowacja tej części budynku wiąże się zazwyczaj z dużymi kosztami i sporym nakładem prac, jednak dzięki użyciu pap termozgrzewalnych modyfikowanych SBS oraz powłokowych mas bitumicznych można skutecznie odnowić i zabezpieczyć stare pokrycia dachowe bez potrzeby jego demontażu.

Masy bitumiczno-kauczukowe Tytan Professional: Dacholeum, Disprobit, Abizol

Renowację dachu płaskiego można przeprowadzić na dwa sposoby.

Pierwszy to ułożenie nowej warstwy papy nawierzchniowej na istniejącym poszyciu lub częściowa jego wymiana, a w sytuacji całkowitego uszkodzenia poszycia – zerwanie starych warstw papy i ułożenie w ich miejscu nowych.

Drugi sposób polega na przeprowadzeniu renowacji istniejącego poszycia (bez jego zrywania) przy użyciu powłokowych mas bitumicznych Dacholeum, Abizol P lub Disprobit Tytan Professional.

Przed przystąpieniem do renowacji dachu płaskiego należy dokonać kompleksowego przeglądu i oceny stanu technicznego wszystkich jego elementów. Dopiero w oparciu o te oględziny możemy podjąć decyzję o sposobie i zakresie przeprowadzenia prac remontowych, wyborze technologii renowacji, wentylacji i docieplenia, a w szczególności o zerwaniu lub pozostawieniu starego pokrycia papowego.

Usunięcie zniszczonego pokrycia
Usunięcie starego pokrycia jest konieczne wówczas, gdy ze względu na jego stan (spękania, zawilgocenie, pęcherze powietrza) renowacja nie zapewni trwałości zamocowania nowych warstw papy lub gdy składa się ono już z kilku warstw starej papy. Usunięcie jest konieczne także wtedy, gdy zachodzi konieczność remontu lub osuszenia zawilgoconego podłoża.


Nowe pokrycie układa się w systemie jedno- lub dwuwarstwowym, po osuszeniu i zagruntowaniu podłoża, z ewentualnym zastosowaniem perforowanej papy wentylacyjnej z systemem łatwych w montażu kominków wentylacyjnych.

Renowacja dachu z zachowaniem starego pokrycia
Renowacja dachu płaskiego z zachowaniem starego pokrycia wymaga starannego przygotowania podłoża, które polega na:
  • naprawie istniejących uszkodzeń, pęcherzy, pęknięć i odspojeń (pęcherze naciąć, osuszyć i podkleić lepikiem Abizol KL-DM Tytan Professional lub masą szpachlową Abizol G Tytan Professional),
  • uzupełnieniu ubytków papy i wyrównaniu zgrubień przy wykorzystaniu masy szpachlowej Abizol G Tytan Professional,
  • zagruntowaniu podłoża papowego przed nałożeniem bitumicznego preparatu powłokowego.

Jeśli właściwa powłoka będzie wykonywana z preparatu rozpuszczalnikowego Dacholeum Tytan Professional, gruntowanie podłoża zaleca się wykonać rozpuszczalnikową masą gruntującą Abizol R Tytan Professional. Preparat ten ma właściwości głęboko penetrujące i jest skuteczny nawet na lekko zawilgoconych podłożach.

Jeżeli powłoka będzie wykonana przy użyciu dyspersyjnego preparatu bitumicznego Disprobit Tytan Professional, gruntowanie należy wykonać emulsją bitumiczną Disprobit Grunt Koncentrat lub Disprobitem Tytan Professional.

Nie wolno łączyć gruntu rozpuszczalnikowego z powłokową masą dyspersyjną i odwrotnie!


Papa bitumiczna Matizol Gorbit Super

Bardzo istotnym etapem renowacji pokrycia papowego jest odprowadzenie spod niego wilgoci. Można to zrobić stosując papę perforowaną oraz kominki wentylacyjne. Pominięcie tego elementu może skutkować zawilgoceniem dachu i koniecznością przeprowadzenia ponownych prac renowacyjnych.

Umożliwienie wydostania się wilgoci na zewnątrz wykonuje się w kilku etapach:
  • Najpierw nacina się lub perforuje stare pokrycie, aby umożliwić usunięcie zgromadzonej pary wodnej.
  • Na przygotowane podłoże układa się papę perforowaną Wentizol PW/60/700 oraz montuje kominki wentylacyjne w ilości jeden kominek na powierzchnię od 40 do 60 m2, w zależności od stopnia zawilgocenia podłoża.
  • Papę wentylacyjną układa się bez przyklejania, z zakładem ok. 2 cm, na suche i zagruntowane podłoże betonowe lub stare pokrycie papowe, po wcześniejszym oczyszczeniu, naprawieniu i zagruntowaniu. Papę wentylacyjną należy odsunąć od miejsc szczególnie podatnych na podciekanie wody o co najmniej 50 cm. Dotyczy to pasów przyokapowych, wpustów dachowych, dylatacji budynków, kominów, ścian, ogniomurów itp.
  • Na ułożoną papę wentylacyjną montuje się papy zgrzewalne modyfikowane, w systemie jedno- lub dwuwarstwowym.
  • W systemie jednowarstwowym, niezależnie od podłoża, zaleca się stosowanie pap na osnowie z włókniny poliestrowej, dopuszczonych do wykonywania pokryć jednowarstwowych, np. Gordach Mono Extra WZM PYE PV 250 S56. W systemie dwuwarstwowym na stabilnym podłożu jako jedną z warstw dopuszcza się papę na welonie szklanym.

Konserwacja powłokowymi masami bitumicznymi
Konserwacja wierzchniej warstwy pokrycia dachowego powłokowymi masami bitumicznymi ma wiele zalet, m.in. łatwość aplikacji, brak szczelin i spoin w warstwie hydroizolacji czy idealne przyleganie do podłoża. Masy bitumiczne uszczelniają pęknięcia istniejącego pokrycia, tworząc na nim dodatkową warstwę ochronną. Nie bez znaczenia jest możliwość ich stosowania na zimno, bez używania otwartego ognia.


Przykłady rozwiązań układu warstw w różnych wariantach asortymentowych produktów Seleny marki Matizol

Takim środkiem powłokowym, o doskonałych właściwościach konserwujących jest masa asfaltowo-kauczukowa Dacholeum Tytan Professional. Preparat głęboko wnika w warstwę papy, ponownie ją uelastyczniając.

Drugim ze środków przeznaczonych do renowacji powłok dachowych jest dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa Disprobit Tytan Professional, odporna na duże wahania temperatur i zmienne warunki atmosferyczne.

W szczególnych przypadkach, jak na przykład w miejscach narażonych na pęknięcia, wykonywaną powłokę można dodatkowo zazbroić geowłókniną o gramaturze ok. 150 g/m2.

Aby zwiększyć estetykę wykonanej powłoki i uchronić ją przed negatywnym wpływem promieni UV, w trakcie aplikacji ostatniej warstwy wierzchniej, można zastosować posypkę bazaltową w wybranym kolorze.

Na podstawie materiałów firmy Selena SA
www.selena.pl

Źródło: Dachy Płaskie, nr 4 (9) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacyjnych IZOLACJA - MATIZOL SA
Renowacja dachu płaskiego 10 kroków naprawy dachu, cz. 1
Renowacja dachu płaskiego 10 kroków naprawy dachu, cz. 2
Zimowy dach nad głową - renowacja dachu krytego papą bitumicznąDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich