.
Strona główna | ProduktyElastyczne zaprawy klejące na balkony i tarasy

Elastyczne zaprawy klejące na balkony i tarasy

Powierzchnie balkonów i tarasów są narażone na działanie ekstremalnych wahań temperatury. Okładziny, jak również podłoże ulegają cyklicznemu rozszerzaniu i kurczeniu, dlatego do przyklejania płytek w tych miejscach należy używać elastycznych zapraw o dużej sile klejenia. Cienkowarstwowe zaprawy FX 600 Flex oraz FX 900 Super flex produkowane przy użyciu innowacyjnej technologii trasstec doskonale przenoszą naprężenia powstające pomiędzy okładziną a podłożem, gwarantując pewny efekt wykonawczy.

Balkony i tarasy stanowią przedłużenie salonu, dlatego jakość i estetyka ich wykończenia mają kluczowe znaczenie. Poza doborem eleganckich i dobrych jakościowo okładzin, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór zapraw klejących do balkonów i tarasów. Powinny one posiadać nie tylko właściwości mrozo- i wodoodporne, lecz również odpowiednią elastyczność, która umożliwi kompensowanie naprężeń powstających w wyniku zjawiska rozszerzalności termicznej różnych materiałów.

Ponadto kleje należy dobierać do rodzaju podłoża i okładziny. Pozwoli to uniknąć ryzyka odspajania i pękania płytek w przyszłości. Receptury elastycznych zapraw klejących FX 600 Flex oraz FX 900 Super flex zostały oparte o innowacyjną technologię modyfikowania właściwości spoiw mineralnych trasstec, posiadają optymalne parametry związane m.in. z przyczepnością, wytrzymałością na ściskanie, nasiąkliwością, skurczem, jak również ochroną okładzin z kamienia naturalnego przed przebarwieniami. Kleje te zawierają mniejszą ilość substancji rozpuszczalnych w wodzie, dzięki czemu ich zastosowanie minimalizuje ryzyko powstawania wykwitów oraz przebarwień.

Zaprawa FX 600 Flex w klasie C2 TE znajduje  zastosowanie przy klejeniu płytek na powierzchniach balkonów poddawanych wysokim i niskim temperaturom, oddziaływaniu wody, a także obciążeniom mechanicznym. Wykazuje dużą stabilność w zmiennych warunkach atmosferycznych. Duża siła klejenia i znakomita przyczepność pozwalają na stosowanie FX 600 Flex na różnego rodzaju podłożach, również trudnych i odkształcalnych, jak np. płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-włókniste czy lastryko. Zaprawa ta może być także z powodzeniem stosowana przy układaniu nowej okładziny bezpośrednio na starą metodą  "płytka na płytkę", bez potrzeby skuwania starej.

Klej o zmniejszonym spływie nadaje się również do klejenia płytek na ścianach, a wydłużony czas otwarty pozwala na swobodną korektę ich położenia w ciągu nawet 30 minut po aplikacji. Zaprawa FX 600 Flex występuje również w kolorze białym, dzięki czemu może być stosowana do klejenia materiałów wrażliwych na przebarwienia, takich jak m.in. szklana mozaika czy marmur.

Okładziny płytkowe tarasów są zawsze sporym wyzwaniem dla wykonawców, ze względu na zwiększone obciążenia termiczne oraz mechaniczne jakim są one poddawane. Często ze względów estetycznych tarasy są pokrywane płytkami o dużym formacie. Nieodpowiedni sposób montażu takich płytek może powodować pękanie okładziny. Z tą myślą powstała wysokoelastyczna zaprawa FX 900 Super flex. Klej ten w zależności od ilości wody zarobowej może mieć  konsystencję plastyczną lub samorozpływną.

Zaprawa samorozpływna pozwala na klejenie na tzw. pełne podparcie, co oznacza że w momencie dociśnięcia płytki klej jest pod nią równomiernie rozprowadzany nie pozostawiając pustych przestrzeni. Dodatkowym atutem jest wydłużony czas otwarty, który umożliwia pokrywanie zaprawą jednorazowo większej powierzchni. Zaprawa posiada klasę odkształcalności S1,  dzięki czemu znajduje zastosowanie do klejenia okładzin wielkoformatowych, na podłożach krytycznych, takich jak na przykład niewysezonowane jastrychy.

Jest to zaletą w szczególności w przypadku nowo wylewanych podłoży, gdyż pozwala na szybkie ukończenie prac płytkarskich. Dzięki zmniejszonemu spływowi klej można stosować również na powierzchniach elewacji. Zaprawa FX 900 Super flex przeznaczona jest do klejenia  metodą cienkowarstwową, umożliwiając tym samym ekonomiczne zużycie kleju.

Cena netto producenta - firmy quick-mix:
  • FX 600 Flex w technologii trasstec - 39,90 zł/18 kg
  • FX 600 Flex biała w technologii trasstec - 54,90 zł/25 kg
  • FX 900 Super flex w technologii trasstec - 59,90 zł/25 kg
Źródło i zdjęcia: quick-mix

CZYTAJ WIĘCEJ

Klej do blach na zimno
Problemy wykonywania hydroizolacji tarasów
Balkon - mały dach płaski
Trwały taras
Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk
Prawidłowa renowacja tarasu
Hydroizolacje balkonowe
Lafarge radzi: jakich błędów unikać przy budowie balkonów i tarasów?
Taras na dachu budynku Wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej UW
Operacja-renowacja: jak szybko i łatwo odnowić balkon?
Profile i okapniki firmy Sopro zabezpieczą tarasy oraz balkony
Trwały balkon i taras dzięki systemom firmy SoproDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich