.
Strona główna | Technika i technologieTrwały balkon i taras dzięki systemom firmy Sopro

Trwały balkon i taras dzięki systemom firmy Sopro

Na powierzchni tarasów i balkonów nieustannie powstają naprężenia, wywołane różną rozszerzalnością cieplną okładziny i podłoża. Obszary zewnętrzne okładziny narażone są również na oddziaływanie wysokich obciążeń, powodowanych m.in. przez warunki atmosferyczne.

Prawidłowe zastosowanie wysokiej jakości uszczelnień w połączeniu z wysokoplastycznymi, cementowymi zaprawami klejowymi i profilami systemowymi Sopro ustrzeże nas przed usterkami i związanymi z nimi niedogodnościami.

W przypadku tarasów i balkonów, narażonych na bardzo trudne warunki, egzamin zdają wyłącznie wysokiej jakości produkty i materiały oraz fachowe wykonawstwo. Zastosowanie systemów tarasowo-balkonowych oferowanych przez firmę Sopro, daje gwarancję uzyskania trwałości i efektownego wyglądu przez lata. Nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na naprawy już po kilku sezonach eksploatacji. Powierzchnie zewnętrzne budynku każdego dnia narażone są na działanie wysokich obciążeń. Powodują je opady deszczu, śniegu, wpływ mrozu, promieni słonecznych i zmiennych cykli zamarzania i rozmarzania, których w naszym klimacie obserwuje się ponad 100. Trwałość tarasu i balkonu mogą obniżać także obciążenia mechaniczne, drgania i wibracje oraz oddziaływanie chemiczne, np. zasolenie. Dodatkowo, trzeba mieć na uwadze nieustannie powstające na powierzchni okładziny naprężenia. Pominięcie lub zaniedbanie podczas wykonywania prac nawet z pozoru mało istotnego elementu może przynieść negatywne skutki.

Prace okładzinowe w obszarach zewnętrznych na balkonach i tarasach należy rozpocząć od wykonania nośnego podłoża w postaci płyty betonowej lub jastrychu, bądź przygotowania już istniejącego podłoża poprzez usunięcie warstw mogących obniżyć przyczepność wszystkich następnie nakładanych materiałów. Brak dokładności może skutkować łuszczącym się betonem, odspojeniami szpachli wyrównawczej, a nawet oderwaniem hydroizolacji z warstwą słabego podłoża. Do tych prac wykonawcy najczęściej stosują oczyszczanie metodami mechanicznymi. Następnie musimy zadbać o odpowiednie ukształtowanie spadku podłoża, rozpoczynając od najniższego poziomu i układając kolejne warstwy w równomiernych grubościach. Nie można realizować samego spadku płytek wyłącznie zaprawą klejącą na krzywym podłożu. Do wyrównania i wyprofilowania podłoża warto użyć szpachli wyrównawczej i renowacyjnej Sopro RAM 3 454. Prawidłowo wykonane spadki eliminują powstawanie w zagłębieniach zastoisk wody, powodujących szkody w okładzinie, zarówno pod wpływem zamarzania, jak i wysokich temperatur.

Bardzo powszechnym błędem podczas prac na balkonach i tarasach jest brak wykonania hydroizolacji pod okładziną, zabezpieczającej płytę przed przesiąkaniem wody i wypłukiwaniem składników betonu oraz przed skutkami cykli zamarzania. Po związaniu tworzy ona szczelną i elastyczną warstwę, stanowiąc swojego rodzaju „amortyzator", przenoszący naprężenia między okładziną a podłożem. Do wykonania hydroizolacji znakomicie sprawdzają się następujące zaprawy uszczelniające: Sopro DSF 523, Sopro DSF 423 i Sopro TDS 823. Drugim, równie często popełnianym błędem jest wykończenie strony czołowej płytkami. Gdy opierają się one na obróbce, odkształcająca się blacha podnosi je i ścina z kleju. Przy zaspoinowaniu fugą cementową może dojść do podrywania pierwszego rzędu płytek poziomych, a jeśli użyjemy silikonu utrudnimy wydostawanie się wilgoci. Prostym i sprawdzonym sposobem wykończenia zewnętrznych krawędzi jest sięgnięcie po systemowe profile tarasowo-balkonowe Sopro PT, jednocześnie estetycznie maskujące przednią stronę płyty tarasu. Lepiej unikać nietrwałych i nieekonomicznych obróbek blacharskich, wykonywanych na budowie. Szybko ulegają korozji, a zamocowane pod płytą powodują wciekanie do niej wody przy każdym deszczu.

Wykonanie balkonu lub tarasu jest zadaniem skomplikowanym. Firma Sopro oferuje kompleksowe systemy wykańczania balkonów i tarasów, obejmujące profile i okapniki, materiały do wyrównania i wykonania spadków, podkłady jastrychowe, hydroizolacje wraz z taśmami i uszczelkami, materiały do wykonywania powierzchni łączących z hydroizolacją, kleje i zaprawy montażowe, fugi i wypełnienia trwale elastyczne. Zalety uszczelnień zespolonych Sopro to: wysoka elastyczność - przenoszą pęknięcia min. 0,75 mm, łatwość w nanoszeniu, bardzo dobra przyczepność do podłoży chłonnych, niechłonnych oraz zapraw klejowych, dobra przyczepność do blachy, gwarantowana szczelność przy warstwie zaledwie 2 mm. Dodatkowo tworzą powłoki bezpośrednio pod płytkami, dzięki czemu chronią również jastrych oraz umożliwiają nakładanie na wilgotne niewysezonowane podłoże.

Źródło i zdjęcie: Sopro

CZYTAJ WIĘCEJ

Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop
Elastyczne zaprawy klejące na balkony i tarasy
Lafarge radzi: jakich błędów unikać przy budowie balkonów i tarasów?
Błędy projektowe oraz wykonawcze przyczyną usterek tarasu
Profile i okapniki firmy Sopro zabezpieczą tarasy oraz balkony
Balkony i tarasy, czyli Sopro na łódzkich targach Interbud 2014
Profile i okapniki Sopro w nowych opakowaniach zbiorczychDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Sąd pod papą Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich