.
Strona główna | Technika i technologieFuga jako element sztuki

Fuga jako element sztuki

Od połowy roku 2008 „Echo Investment S.A.” rozbudowuje w kielecką „Galerię Echo“ do rozmiarów jednego z największych centrów handlowych w Polsce. Projektem galerii objęty jest również, przewidziany na 1.507 wygodnych do parkowania miejsc, siedmiokondygnacyjny nowoczesny parking z odkrytym ostatnim piętrem i bezpośrednim dostępem do sklepów.

Rozbudowywana Galeria „Echo” potrzebuje wielu nowych miejsc parkingowych

Fugi dylatacyjne wszystkich pięter oraz wywinięcia przy attykach na ostatnim piętrze w lecie 2009 r. uszczelnione zostały hydroizolacją Kemperol BR. Fugi dylatacyjne wyrównują dynamiczne ruchy obiektu budowlanego i poddawane są trójwymiarowym, zmiennym działaniom. Dlatego tak ważne jest trwałe, elastyczne i wolne od naprężeń uszczelnienie przed wilgocią pustych przestrzeni w konstrukcji betonowej. Hydroizolacja zastosowana na takim obiekcie musi być ponadto odporna na mróz, zmiany kierunków działających sił mechanicznych, na działanie soli i olejów.

Korzystny stosunek ceny do przynoszonych efektów
O zastosowaniu Kemperolu BR w inwestycji zadecydowały korzystny stosunek przynoszonych efektów do ceny materiału oraz udowodniona długoletnia żywotność materiału.

W celu poprawy przyczepności hydroizolacji podłoże betonowe zostało oczyszczone i zagruntowane podkładem Kempertec EP. Świeży jeszcze podkład posypano piaskiem kwarcowym o ziarnistości 0,4 do 0,8 mm. Na tak przygotowanym podłożu w obrębie przejść z poziomu na pion attyki wykonano wywinięcia, a na fugach dylatacyjnych specjalnie uformowaną i wypełnioną sznurem PE pętlę z hydroizolacji Kemperol BR.


Nowy, siedmiokondygnacyjny parking Galerii Echo w Kielcach

Kemperol BR jest wytwarzany na bazie nienasyconej żywicy poliestrowej i dodatkowo zmodyfikowany pod kątem dużych obciążeń mechanicznych. To aplikowane w postaci płynnej tworzywo sztuczne wzmacniane jest specjalną włókniną poliestrową. Dzięki płynnej postaci hydroizolacji uszczelnianie różnego rodzaju fug jest proste i tym samym szybkie do wykonania.
Widok detali uszczelnionych Kemperolem w obrębie wywinięć na otwartym piętrze wystawionym na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych

Hydroizolację najwyższego poziomu parkingu przykryto ociepleniem i nawierzchnią jezdną z kostki brukowej, natomiast uszczelnione fugi dylatacyjne na środkowych kondygnacjach zostały zakryte metalowymi płytami ochronnymi.

Na podstawie materiałów
firmy Kemper-System

Źródło: Dachy Płaskie, nr 3 (8) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Dwa systemy - wiele zalet Kemperol-Kombidach
Specjaliści od płynnych uszczelnień. Wywiad z Jarosławem Stankiewiczem, dyr. zarządzającym Kemper System Polska
Renowacja dachu Buma Square Business Center płynną hydroizolacją firmy Kemper SystemDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich