.
Strona główna | Technika i technologieOptymalne doświetlenie i perfekcyjna termoizolacja - Wyłazy dachowe Lamilux

Optymalne doświetlenie i perfekcyjna termoizolacja - Wyłazy dachowe Lamilux

Wyłazy na dach spełniają przede wszystkim praktyczną funkcję: umożliwiają dostęp do dachu z wnętrza budynku. W klasycznych przypadkach są wykorzystywane przez rzemieślników wykonujących prace konserwacyjne na dachach. Jest to ważne w halach przemysłowych, w których między innymi konieczne jest regularne konserwowanie systemów oddymiania i odprowadzania ciepła. Nie mniejsze znaczenie ma to także w budynkach administracyjnych lub wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, gdy trzeba wykonać np. roboty kominiarskie lub dekarskie. Ponadto wyłazy na dach mogą stać się elementem komfortowego wyposażenia dodatkowego. W wersjach przeszklonych kierują światło dzienne do pomieszczeń.
Po adaptacji dachu płaskiego na taras umożliwiają wygodne wyjście po schodach.


Świetlik kopułkowy CI F80 jako wyłaz na dach

Firma Lamilux, producent systemów wykorzystania światła dziennego, dysponujący ponad 50-letnim doświadczeniem na rynku, może zaimponować szeroką gamą produktów dla budownictwa przemysłowego i administracyjnego, dla obiektów reprezentacyjnych, a także dla prywatnego budownictwa mieszkalnego. Asortyment sięga od świetlików dachowych i naświetli pasmowych po konstrukcje dachów przeszklonych. Ponadto firma oferuje systemy oddymiania i odprowadzania ciepłego powietrza oraz niezbędne urządzenia sterujące do tych systemów.

Firma Lamilux produkuje kopuły świetlikowe z przeszkleniem syntetycznym jak również płaskie elementy do wykorzystania światła dziennego, przeszklone prawdziwym szkłem, także w wersji wyłazu dachowego. Wszystkie zalety świetlików dachowych znajdują zastosowanie również w wyłazach dachowych. Zalicza się do nich optymalne kierowanie światła dziennego do wnętrza budynku i bardzo dobra izolacja termiczna oraz szczelność.

Praktyczne: wentylowane świetliki kopułkowe jako wyłazy na dach
Świetlik kopułkowy systemu Lamilux CI F80 w wersji wentylowanej może być wykorzystywana jako wyłaz na dach. Dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu otwierania kopuła może być wykonana jako rozwiązanie dwufunkcyjne: właz i wyłaz. Są przy tym do wyboru dwie możliwości otwierania: ręczne lub z wykorzystaniem silnika elektrycznego. W pierwszej wersji wykonania mechanizm otwierania składa się z uchwytu, zamknięcia dźwigniowego i amortyzatora teleskopowego. Świetlik jest dostarczany w stanie kompletnie zmontowanym, razem z wieńcem nasadowym. Na miejscu nie są więc potrzebne żadne dodatkowe prace montażowe.


Dwuskrzydłowy wyłaz dachowy

Świetlik kopułkowy systemu CI F80 wykonany jako wyłaz jest dostępny w wymiarach do 150 cm × 150 cm. Może być otwierany do pozycji pionowej. Ponadto Lamilux oferuje wyłaz na dach z napędem mechanicznym. W tej wersji dostępne są wymiary do 120 × 120 cm, przy maksymalnym kącie otwarcie kopuły 75°. Zintegrowana regulacja gwarantuje równomierne otwieranie.

Szczególnie godne uwagi jest to, że kopuła akrylowa jest zamocowana w profilu ramy z twardego PVC, co zapewnia optymalną ochronę przed odpryskami i wyłamywaniem się krawędzi. Ponadto wierzchnie pokrycie dachowe z papy bitumicznej można bez problemu zgrzewać z podstawą z laminatu poliestrowego, zbrojonego włóknem szklanym (GFK). Wykonanie uszczelnienia na dachu jest więc dla dekarza łatwe i komfortowe.

Komfortowe: płaskie elementy szklane z napędem elektrycznym
Do wykorzystania światła dziennego Lamilux oferuje system konstrukcji szklanych CI F, dający dwie możliwości wykonania wyłazu na dach. W wersji standardowej płaski element szklany jest osadzony na wieńcu nasadowym i wyposażony w amortyzatory gazowe. Większy komfort eksploatacji zapewnia wykonanie z napędem elektrycznym.


Wyłaz dachowy z płaskim przeszkleniem z prawdziwego szkła i z roletą

Dostępne są różne warianty przeszklenia: np. szkło izolacyjne o współczynnikach Ug od 1,1 W/m²K do 0,6 W/m²K, szkło samoczyszczące lub przeszklenie z funkcją osłony przeciwsłonecznej.

System konstrukcji szklanych CI F wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrymi parametrami izolacji cieplnej. Umożliwia to osiąganie znacznych oszczędności kosztów energii i ogrzewania, zwłaszcza w budynkach administracyjnych i w prywatnym budownictwie mieszkaniowym. Ponadto modele z tej linii są bardzo solidne, trwałe i estetyczne.

Produkty są dostarczane w stanie kompletnie zmontowanym.

Luksusowy: wyłaz na dach z elementami przesuwnymi w poziomie
Oprócz modeli standardowych - zwłaszcza w ekskluzywnym budownictwie - coraz częściej stosowane są produkty o szczególnie wysokiej jakości i innowacyjności. Jeden z nich to system konstrukcji szklanych Lamilux CI F w postaci liniowego wyłazu na dach. Element szklany jest tu przesuwany w płaszczyźnie poziomej przez wbudowany łańcuchowy mechanizm przesuwu. Jest on napędzany przez dwa zewnętrzne napędy zębatkowe zasilane napięciem 24 V. Element jest wyposażony w zabezpieczającą listwę stykową, zapobiegającą urazom podczas zamykania.


Termograficzne przedstawienie systemu Lamilux CI FE

Lamilux posiada w ofercie dwuskrzydłowy liniowy wyłaz na dach o specjalnych wymiarach. W wyłazie tym dwuczęściowy element szklany o wymiarach 120 cm x 300 cm otwiera się na dłuższe boki, co umożliwia jego harmonijną integrację ze schodami wewnętrznymi. Dzięki temu na zewnątrz można wyjść wygodnie i bez konieczności schylania się.

Dwuskrzydłowy wyłaz na dach może być też wyposażony w wysokiej jakości przeszklenie funkcyjne oraz może być bez ograniczeń wykorzystywany jako urządzenie wentylacyjne. W części wewnętrznej element ten nie ma przeszkadzających krawędzi ani widocznych zespołów napędowych i charakteryzuje się wysoką izolacyjnością termiczną. Ponadto zabudowa w płaskim dachu z 5-stopniowym nachyleniem umożliwia uzyskanie efektu samooczyszczania.

Na podstawie materiałów firmy Lamilux
www.lamilux.pl

Źródło: Dachy Płaskie, nr 2 (7) 2010


CZYTAJ WIĘCEJ

Systemy doświetleń do płaskich dachów
Doświetlenia dachowe i sys. oddymiania grawitacyjnego
Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych
Błędy projektowe i wykonawcze świetlików dachowych z płyt poliwęglanowych
Naświetla pasmowe typ B systemu Lamilux CIDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich