.
Strona główna | Technika i technologieZielony dach - Jakich błędów nie popełniać

Zielony dach - Jakich błędów nie popełniać

Wykonanie zielonego dachu często wiąże się z kłopotami. Dach cieknie, woda stoi, rośliny nie rosną. Można temu zapobiec stosując się do wytycznych projektowania oraz wybierając materiały wysokiej jakości.

Nawet elementy drenażowe mają swoje ograniczenia…

Problem 1: stojąca woda
Jedną z przyczyn stojącej na dachu wody może być brak warstwy drenażowej. Woda w takim przypadku nie ma przestrzeni, którą mogłaby spływać swobodnie do odpływu. Nadmiar zalegającej w substracie wody negatywnie wpływa zaś na stan roślin.

Niewłaściwy dobór drenażu również stwarza problemy. Mata kubełkowa o zbyt niskiej wytrzymałości na obciążenia w trakcie użytkowania niekiedy zostaje spłaszczona już w fazie wykonawczej. Drenaż musi mieć odpowiednią wysokość i zdolność odprowadzania wody. Wybór w tym przypadku zależy od spadku i powierzchni zlewni. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji zawsze należy sprawdzić właściwości techniczne w karcie produktu lub po prostu przeznaczenie materiału, ponieważ bywa, że wykonawcy stosują na zielonym dachu pionowy drenaż fundamentów. Robią to albo z niewiedzy, albo z premedytacją, chcąc obniżyć koszty.

Bywa też tak, że woda gromadzi się przy krawężniku. Przyczyną zazwyczaj jest złe osadzenie krawężnika, co powoduje przerwanie warstwy drenującej i odcięcie drogi odpływu wody. Woda ze zlewni musi być odprowadzana bez przeszkód, zatem projektując chodniki czy murki pośród zieleni należy pamiętać, że drenaż należy rozkładać na całej powierzchni dachu. Stosując drenaż o odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie można użyć go jako szalunek tracony, stabilizując betonem elementy takie jak krawężnik bezpośrednio na nim.

Kolejnym błędem jest zastosowanie humusu jako podłoża pod roślinność. Humus posiada frakcje ilaste, które po pewnym czasie osiadają na włókninie filtracyjnej, powodując niedrożność systemu drenażowego. Konieczne jest stosowanie do tego celu odpowiednich mieszanek części mineralnych z organicznymi. Substraty czasem zastępuje się imitacjami, czyli mieszanką humusu z piaskiem lub z keramzytem. Niestety uzyskana mieszanka i tak nie spełnia swojej roli. Istotny jest też dobór odpowiednich proporcji torfu w substracie. Torf po pewnym czasie mineralizuje się i po prostu znika. Substrat z dużą ilością torfu szybko osiada, może się zatem okazać, że miąższość podłoża jest niewystarczająca dla roślin.


Stojąca woda to zagrożenie dla roślin

Wpusty dachowe powinny zachowywać drożność, by w trakcie ulewy sprawnie odprowadzać wodę. Nad wpustami zaleca się stosowanie studzienek kontrolnych z perforowanymi przykrywami, które przy ujemnych temperaturach pozwalają na odbiór ze spływu powierzchniowego powstałej z roztopów wody.

Problem 2: nieprzyjemny zapach
Stosowanie drenaży bez otworów dyfuzyjnych jest kolejnym błędem popełnianym przy realizacji zielonych dachów. Znajdująca się pod drenażem mata chłonno-ochronna jest stale nasączona wodą. Brak wymiany gazowej powoduje procesy gnilne. Przyczyną nieprzyjemnych zapachów jest również duża ilość części organicznych (kompostu)
w substracie.

Problem 3: brudna i zniszczona elewacja
Wokół zielonego dachu, przy ścianach, attykach, wokół studzienek kontrolnych i kominów należy wykonywać opaski żwirowe. Jest to drenaż liniowy, który odprowadza wodę bliską powierzchniom pionowym, zabezpieczając je przed zniszczeniem w przypadku działania mrozu. Inną funkcją opasek żwirowych jest przeciwdziałanie zabrudzeniu elewacji w czasie deszczu.

Substrat od opaski żwirowej należy oddzielić wywiniętą włókniną filtracyjną. Błędem jest odgradzanie opasek od części zielonej nieprzepuszczalnymi warstwami. Przykładem jest instalowanie obrzeży betonowych bez drenażu lub wywijanie np. folii PE.


Stosując rozwiązania systemowe można uzyskać ciekawy efekt

Błędem jest też brak wywinięć. Nie zastosowanie w pionie włókniny filtracyjnej powoduje przedostanie się substratu do żwiru i opaska przestaje spełniać swoją rolę.

Omówione błędy to tylko niektóre przykłady nieprawidłowego wykonywania zielonego dachu, których naprawa może kosztować drożej niż samo wykonanie dachu. By ich uniknąć, należy ściśle przestrzegać określonych zasad projektowych i wykonawczych, a w razie jakichkolwiek wątpliwości korzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

Mariusz Rudnicki
www.gcl.com.pl

Źródło: Dachy Płaskie, nr 2 (3) 2009


CZYTAJ WIĘCEJ

Nowoczesny zielony dach - Osiedle mieszkaniowe Patria w Warszawie
Zielone dachy - błędy w projektowaniu i wykonaniu
Systemy intensywnego zazielenienia dachów
Zielony dach z jednej ręki
Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone (PSDZ)
Błędy na zielonych dachach
Zielony dach oazą spokoju
Systemy dachów zielonych. Izolacja w zgodzie z naturą
Klasyczne błędy przy wykonywaniu dachów płaskichDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Zakład papy na dwa razy Sąd pod papą Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich