.
Strona główna | Technika i technologieZielony dach - nieograniczone możliwości

Zielony dach - nieograniczone możliwości

Z uwagi na niewielką powierzchnię dostępnych do zabudowy gruntów w tym jednym z najbardziej zaludnionych państw świata budynki wznoszą się coraz wyżej, a miejsc, gdzie można zaznać uroku zieleni jest coraz mniej.
Na dachu, oprócz roślinności i toru do jazdy znajdują się stanowiska pokazowe samochodów, zbiorniki wodne, a także kamienny tunel z wodospadem, tworzącym wodną bramę

To warunki, które kształtują przestrzeń w Singapurze. Są jednak tacy, którym wiedza i wyobraźnia pozwala zagospodarować każdy skrawek dachu budynku. Przykładem jest jedna z najbardziej znanych marek samochodowych na świecie – Subaru. Jej wizytówką stał się tor testowy dla samochodów terenowych, wykonany na dachu siedziby z wykorzystaniem nowoczesnych technologii firmy ZinCo.

Koncepcją przewodnią projektu było stworzenie kompozycji zieleni, w którą wpisywałby się tor do jazdy ekstremalnej o różnych rodzajach nawierzchni. Znajdują się tam stanowiska pokazowe samochodów, zbiorniki wodne, a także kamienny tunel z wodospadem tworzącym wodną bramę.

Taki jest efekt wizualny. Natomiast od strony technicznej obiekt to dach obciążony zbiornikami wodnymi, narażony na niekorzystne działanie korzeni roślin, wystawiony na duże obciążenia statyczne (tunel, drzewa) i dynamiczne (ekstremalny ruch samochodowy).

Aby uprościć prace izolacyjne, wszystkie elementy wykończenia dachu ułożono na warstwie drenującej. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałego i elastycznego drenażu Elastodrain EL 202 wykonanego z masywnego kauczuku.

Układ warstw

Wodoszczelny beton
Jednym z najistotniejszych elementów jest zabezpieczenie budynku przed ingerencją wody – hydroizolacja dla zielonego dachu musi być wysokiej jakości. W tym przypadku rolę bariery wodnej pełni beton wodoszczelny.

Folia przeciwkorzenna
Pokrycie stropu musi być chronione przed przerostem korzeni roślin. Zastosowana folia przeciwkorzenna WSB 80 PO z poliolefinu, zgrzewana gorącym powietrzem na zakładach, chroni pokrycie dachu przed perforacją.


Ułożenie folii przeciwkorzennej WSB 80 PO


Warstwa przekładkowa
Na każdym dachu konieczna jest warstwa poślizgowa, zapobiegająca negatywnym skutkom sił tarcia. W przypadku ruchu samochodowego zabezpieczenie to powinno być stosowane podwójnie, a to z uwagi na dwukierunkową możliwość ścinania. Tutaj role tę pełni folia TGF 20 wspólnie z ww. folią przeciwkorzenną.

Drenaż
Zastosowany Elastodrain EL 202 to odporna na ekstremalne obciążenia płyta drenażowo-ochronna, wykonana z formowanego kauczuku. Stosowana jest jako warstwa pod drogi pożarowe, parkingi i zieleń.


Wszystkie elementy wykończenia dachu (włącznie z żelbetową konstrukcją tunelu) zostały ułożone na warstwie drenażowejDrenaż Elastodrain EL 202


Włóknina filtracyjna
Termicznie wzmocniona warstwa filtrująca, odporna na obciążenia mechaniczne. Oddziela substrat lub nawierzchnie użytkowe od drenażu, zapewniając wolne przestrzenie potrzebne do swobodnego odprowadzania wody.

Substrat dachowy
Odpowiednia mieszanka części mineralnych i organicznych. Nie zawiera frakcji pylastych, które po pewnym czasie osiadają na włókninie filtracyjnej, powodując niedrożność systemu. Należy pamiętać, że humus nie nadaje się na zielony dach.

Sukces
Omówiony projekt jest interesujący przede wszystkim ze względu na specyfikę zastosowania systemu zielonego dachu. Zaczynając inwestycję z zielonymi dachami trzeba jednakże być świadomym, że każdy dach wymaga indywidualnego podejścia. Przy projektowaniu należy przede wszystkim pamiętać o wielu zasadach funkcjonowania i dobierania poszczególnych elementów systemu. Łatwo jest bowiem popełnić błąd, przez który cały zielony dach będzie wymagał ponownego wykonania. Doradcy techniczni firm dystrybuujących materiały często oferują pomoc w zakresie projektowania i wykonania zielonych dachów. Dzięki takiej pomocy, zastosowaniu materiałów o odpowiednich właściwościach oraz należytej jakości wykonania można uzyskać efekt, który będzie zadziwiał przez dziesiątki lat. Trzeba jednak pamiętać, żeby przy wyborze specjalisty kierować się jego wiedzą i długoletnim doświadczeniem.

Mariusz Rudnicki
www.gcl.com.pl

Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum
firmy ZinCo GmbH i są jej własnością

Źródło: Dachy Płaskie, nr 2 (3) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Nowoczesny zielony dach - Osiedle mieszkaniowe Patria w Warszawie
Zielone dachy - błędy w projektowaniu i wykonaniu
Systemy intensywnego zazielenienia dachów
Zielony dach z jednej ręki
Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone (PSDZ)
Zielony dach oazą spokojuDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Zakład papy na dwa razy Sąd pod papą Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich