.
Strona główna | Technika i technologieRozwiązania do dachów płaskich - Systemy Fakro

Rozwiązania do dachów płaskich - Systemy Fakro

Niezbędnym elementem pozwalającym na prawidłowe zamontowanie okna dachowego w połaci płaskiego dachu jest specjalny system EFW, który pozwala zamontować okno pod kątem 15° w stosunku do połaci dachowej. Takie rozwiązanie pozwala na doświetlenie pomieszczeń znajdujących się pod płaskim dachem. Precyzyjnie zaprojektowane elementy systemu pozwalają na trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym oraz gwarantują wysoką termoizolacyjność całego rozwiązania.

Okno Fakro z systemem płaskich dachów EFW

Do tej pory dachy płaskie nie były popularne ze względu na możliwość wystąpienia nieszczelności takiego dachu i kłopoty z odprowadzaniem wody deszczowej. Wraz z postępem technologii powstały nowe materiały do krycia tego rodzaju dachów. Stosowanie nowoczesnych pap termozgrzewalnych zlikwidowało problem nieszczelności płaskich dachów. Do odprowadzania wody nawet z dużych połaci płaskich dachów używa się nowatorskich systemów umieszczonych wewnątrz budynku. Jako nowa koncepcja, budynki z płaskimi dachami stają się coraz powszechniejsze w naszej strefie klimatycznej. Architekci projektują na dachach tarasy lub nawet ogrody. Jak jednak doświetlić naturalnym światłem wnętrza pod płaskim dachem? Nie zawsze bowiem możliwe jest zamontowanie okien pionowych w ścianach budynku. Firma Fakro posiada specjalne produkty przeznaczone do tego typu dachów.


Okno Fakro zamontowane w dachu płaskim z roletą zewnętrzną

System EFW
System Płaskich Dachów EFW to doskonałe rozwiązanie dla doświetlenia naturalnym światłem budynków z płaskim dachem. Umożliwia montaż okien obrotowych i uchylno-obrotowych. Zakres montażu w dachach o nachyleniu od 0°–15°. System ten podnosi kąt montażu okna o 15° w stosunku do połaci dachowej. System EFW składa się z termoizolacyjnej obudowy i kołnierza aluminiowego łączącego okno z obudową. Wysoka termoizolacyjność zestawu wynika z zastosowania materiałów izolacyjnych o grubości 5 cm. Wartość współczynnika U (określonego metodą obliczeniową) dla podstawy wynosi U = 0,6 W/m²K. Okna można montować w grupach poziomych przy zachowaniu odstępu min. 30 cm.


Ocieplana podstawa SFP do świetlików rurowych

Świetliki rurowe
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie w dachach płaskich świetlików rurowych SRT (ze sztywną rurą światłonośną) lub SLT (z giętka rurą światłonośną). Dostarczają one do wnętrza budynku naturalne światło i rozjaśniają je.

W celu zamontowania świetlika rurowego w takim dachu należy zastosować specjalny kołnierz SLP wraz z ocieplaną podstawą SFP. Podstawa wykonana jest z blachy ocynkowanej i wyłożona od środka gruba warstwą styropianu. Zastosowanie styropianu jako materiału docieplającego redukuje straty ciepła. Podstawa ma wysokość 40 cm, co jest istotne w zimie, gdy na dachu zalega gruba warstwa śniegu.

Świetliki są dobrze widoczne, co zapobiega przypadkowym stąpnięciu na jego kopule przez osoby znajdujące się na dachu. Kołnierz SLP jest nakładany na podstawę i mocowany za pomocą wkrętów farmerskich. Świetlik dostarcza dużą ilość światła, jest wodoszczelny i nie powoduje strat ciepła.Na podstawie materiałów
firmy Fakro

Źródło: Dachy Płaskie, nr 2 (7) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Dach płaski dźwiękochłonny
Źródło naturalnego światła. Fakro na dachu płaskim
Kolejny Złoty Medal MTP Budma dla innowacyjnej firmy Fakro
Okno do dachów płaskich typu F zwyciezcą konkursu Złota dachówka 2016 na targach w CzechachDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się