.
Strona główna | Wydanie Drukowane
Rok wydania: Numer:
‹‹‹ poprzednia1234567następna ›››
Dachy Płaskie 2013/1
Miło jest nam poinformować Państwa, że począwszy od roku 2013, DACHY PŁASKIE stają się dwumiesięcznikiem. Uznaliśmy, że potencjał branży jest tak duży, że magazyn powinien ukazywać się w cyklu dwumiesięcznym. Jednocześnie zmianie uległ także wygląd okładki – zdjęcie jest dużo większe, co pozwala pokazać o wiele więcej obiektu, jego dachu, detali.

Niezależnie od zmian, w wydaniu – jak zwykle – znajdą Państwo ciekawe artykuły dotyczące dachów płaskich. Poruszają one zagadnienia zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. Uważamy bowiem, że obie te dziedziny ściśle ze sobą współdziałają i wpływają na siebie. I tak np. na str. 6 znajduje się artykuł poświęcony hydroizolacjom balkonowym. Są to nieduże powierzchnie, ale często cierpiące z powodu błędów projektowych oraz wykonawczych. Materiał pokazuje przebieg prawidłowo przeprowadzonego remontu balkonu. Z kolei na str. 25 zamieszczamy naukowe rozważania na temat zachowania się dachów płaskich w zależności od barwy hydroizolacji. Rzecz bardzo interesująca i przydatna projektantom dachów.

Zapraszam do lektury

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny


Dachy Płaskie 2012/4
Dach spadzisty jest uważany za o wiele bardziej skomplikowany niż płaski. Dla większości ludzi nie mających kontaktu z budownictwem dach płaski to, ot – po prostu betonowa płyta zabezpieczona papą. Wydaje im się, że nie ma tu nic wymyślnego, co wymagałoby dogłębnych rozważań czy działań. Czy jest tak naprawdę? Otóż nie.

Dach płaski, mimo że może mniej efektowny niż spadzisty, ma nie mniej złożoną strukturę, a zachodzące w jego wnętrzu czy nad nim procesy są nieraz o wiele bardziej skomplikowane niż w dachu spadzistym. Przykładem niech będzie artykuł ze str. 6. Opisuje on zależności termiczne panujące na powierzchni dachu płaskiego w zależności od barwy hydroizolacji, warunków otoczenia, budowy itd.

Poza tym materiałem w wydaniu znajdą Państwo wiele innych ciekawych tekstów, zajmujących się różnymi aspektami dachu płaskiego. A od kolejnego numeru DACHÓW PŁASKICH szykujemy niespodziankę dla naszych Czytelników – więcej informacji już wkrótce na www.dachyplaskie.info.pl.

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny
Dachy Płaskie 2012/3
Dachy płaskie od dawna są o niebo lepsze niż powszechnie mniemanie o nich. Stosowane do hydroizolacji materiały produkowane są w tak ostrych reżimach technologicznych, że – pod warunkiem prawidłowego ułożenia – są w stanie wytrzymać nawet pół wieku bez napraw. Ktoś powie jednak, że dotyczy to tylko najdroższych wyrobów, a te najtańsze wymagają reperacji już po krótkim okresie użytkowania. Czy to jednak naprawdę dziwne zjawisko? Gdy się zastanowimy, uznamy, że dotyczy to każdej dziedziny naszego życia: rzeczy tanie w ostatecznym rozrachunku okazują się droższe od tych początkowo uznanych za drogie. Oszczędności mszczą się nieubłaganie, zwłaszcza w tak newralgicznym punkcie, jakim jest dach.

O tym mówi artykuł ze str. 21. Autor porównuje w nim dwa dachy płaskie. Jeden z nich jest zaprojektowany i wykonany w wariancie „oszczędnym”, drugi w wariancie „drogim”. Domyślcie się sami, drodzy Czytelnicy, czy cudzysłowy w poprzednim zostały użyte z sensem czy też nie? Odpowiedź w artykule.

Zapraszam do lektury


Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny
Dachy Płaskie 2012/2
Nasi autorzy to ludzie związani z branżą dachową, dobrze znający tajniki prawidłowego projektowania i budowania. I chociaż legitymują się dużą wiedzą formalną, to wiedzą, że praktyka jest nie mniej ważna niż teoria.

Na początku aktualnego wydania naszego kwartalnika znajduje się artykuł, który powstał właśnie na bazie praktycznych doświadczeń autora. Nagromadzone przez niego informacje to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Warto zwrócić uwagę, że wyniki analizy, jakiej poddaje on oglądane dachy, w dużej mierze bazują na zdrowym rozsądku i logicznym myśleniu. A jak uczą opisywane przypadki, nie jest to wcale oczywistość.

To dowód na to, że ślepe zapatrzenie w wytyczne producentów czy przepisy branżowe wcale nie jest gwarancją poprawnego efektu końcowego.
   
Zapraszam do lektury

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny
‹‹‹ poprzednia1234567następna ›››
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich