.
Strona główna | Wydanie Drukowane
Rok wydania: Numer:
‹‹‹ poprzednia1234567następna ›››
Dachy Płaskie 2011/1
Od redakcji

Coraz więcej uwagi poświęcamy zielonym dachom. Po pierwsze, ponieważ są malownicze i dobrze się prezentują, a po drugie – i to jest być może powód ważniejszy – są dowodem umiejętności projektowych, wykonawczych i wyrazem dbałości o środowisko naturalne.

Zielone dachy już dawno przestały być fanaberią bogatych. Są rozwiązaniami na wskroś pożytecznymi i pożądanymi. Można sobie wyobrazić sytuację, że przepisy prawne przy wznoszeniu nowych budynków w dużych miastach będą wręcz nakazywać zakładanie ogrodów na dachach, podobnie jak dzisiaj już nakazują budowę podziemnych parkingów.

Innym aktualnym problemem jest śnieg na dachach. Trawestując wypowiedź znanego polityka, można powiedzieć, że śnieg ma to do siebie, że pada i gromadzi się. O ile zaspy na ziemi do tylko uciążliwe przeszkody lub miejsce zabaw dla dzieci, to na dachu stają się one poważnym zagrożeniem, którego trzeba się pozbyć. Kiedy to robić, jak mierzyć gęstość zalegającego śniegu opisuje artykuł na stronie 22.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny
Dachy Płaskie 2010/4
Od redakcji

Zima za pasem, więc temat jednego z artykułów idealnie „wstrzelił się” w porę roku. Chodzi tu o materiał pt. „Sposoby monitorowania obciążenia śniegiem i sposoby jego usuwania z dachów płaskich”. Autor to doświadczony rzeczoznawca, od wielu lat prowadzący samodzielnie biuro inżynierskie. Niejedną zimę widział, nie tylko z zeszłorocznym śniegiem miał do czynienia – jego porady mogą się okazać bardzo cenne.

Równie przydatny może się okazać artykuł na temat remontów dachów płaskich. Jego twórcą jest także rzeczoznawca. Wniosek wypływający z jego artykułu jest następujący: najpierw dach należy dokładnie zbadać, a nie decydować o totalnym wyburzeniu na podstawie nieistotnych przesłanek. Takie postępowanie wymaga wprawdzie więcej pracy od badającego, za to inwestorowi pozwoli zaoszczędzić niebagatelne kwoty.

W numerze często pojawia się tematyka zielonych dachów. Widać, że producenci wiążą z tym tematem spore nadzieje. Także coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. W DACHACH PŁASKICH zajmujemy się tematem zarówno od strony praktycznej i produktowej, jak i teoretycznej oraz projektowej. Oba aspekty muszą się wszak uzupełniać.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny

Dachy Płaskie 2010/3
Od redakcji

Jeden z naszych autorów, Jürgen Lech jest rzeczoznawcą budowlanym, działającym niemal od ćwierćwiecza. W ciągu lat praktyki zebrał mnóstwo doświadczeń, które teraz przedstawia czytelnikom DACHÓW PŁASKICH. W swoich artykułach pokazuje on  liczne przykłady błędów popełnianych przez projektantów i wykonawców. Błędów, których nieraz udałoby się uniknąć, gdyby pracujący na dachu wykazali się odrobiną zdrowego rozsądku.
Publikacje tego autora cieszą dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że nie poprzestaje on na samym pokazaniu błędów, ale i proponuje sposoby ich usunięcia.
W aktualnym wydaniu kwartalnika zajął się on balkonami, które pod względem technicznym także są dachami płaskimi. W artykule znajdą Państwo wiele cennych spostrzeżeń, nadających się do wykorzystania we własnej pracy.

Zapraszam do lektury

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny

Dachy Płaskie 2010/2
Od redakcji

W aktualnym wydaniu kwartalnika DACHY PŁASKIE znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów, które – mamy nadzieję – okażą się przydatne w Waszej pracy.

Staramy się, aby publikowane materiały nie były pisane „sobie a muzom”, lecz faktycznie poruszały problemy związane z wykonawstwem i projektowaniem dachów płaskich. Nie ograniczamy się przy tym do tylko jednego aspektu dachu – na naszych łamach można znaleźć artykuły na temat konstrukcji, pokryć, dachów zielonych, oświetleń i wielu innych istotnych zagadnień.

O tym, że idziemy właściwą drogą, świadczy wciąż rosnąca liczba prenumeratorów i czytelników. Na pewno się na nas nie zawiodą.

Zapraszam do lektury

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny
‹‹‹ poprzednia1234567następna ›››
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich