.
Strona główna | Wydanie Drukowane
Rok wydania: Numer:
‹‹‹ poprzednia1234567następna ›››
Dachy Płaskie 2012/1
Dobry projekt jest jak solidny fundament, na którym można budować. Dobry, czyli taki, który obejmuje przemyślany dobór materiałów i podaje sposób rozwiązania wszystkich detali, nie pozostawiając ich w gestii wykonawcy.

Bywają bowiem projekty, które nawet wybór materiałów pozostawiają wykonawcy, podając tylko ogólne wytyczne. Na dachach rzadko kiedy się to sprawdza, bowiem jest to bardzo wrażliwa część budowli, wymagająca specjalnego traktowania. Zastosowanie przypadkowych materiałów i fałszywe oszczędności mogą się szybko zemścić.

Dobry pogląd na zagadnienie odpowiedniego doboru materiałów na dach daje artykuł ze str. 6.

Uznany fachowiec analizuje dach płaski, wymieniając popełnione błędy. Być może komuś opis ten pomoże w uniknięciu własnych błędów.

Zapraszam do lektury tego i pozostałych artykułów zamieszczonych w magazynie.

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny
Dachy Płaskie 2011/4
Nie ma nic nudniejszego niż jednostajne, szare hektary płaskiego dachu. Monotonna, pozbawiona jakichkolwiek wystających elementów  połać cieszyć może wykonawcę i użytkownika – jest łatwa do zaizolowania i nie trzeba się obawiać, że rozszczelni się na skomplikowanych detalach. Takich dachów jest jednak niewiele. Nawet dachy hal fabrycznych czy centrów handlowych posiadają świetliki, anteny, wentylatory itp.

Spójrzmy np. na dach centrum handlowego opisywanego w artykule na str. 6 – stopień jego skomplikowania, ilość znajdujących się na nim elementów przewyższa większość dachów spadzistych! W dodatku wszystkie te elementy trzeba trwale uszczelnić.

Nie jest to łatwe, o czym mówi kolejny artykuł. Opisuje on remont dachu płaskiego o nieporównywalnie mniejszym poziomie komplikacji. Warto się zapoznać z tym materiałem, aby w przyszłości wiedzieć, czego i jak nie robić.

Zapraszam do lektury

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny

Dachy Płaskie 2011/3
Od redakcji

Jak pisze jeden z autorów artykułu w aktualnym wydaniu naszego magazynu, dach płaski ma się o wiele lepiej niż powszechne mniemanie o nim. Większości ludzi wydaje się, że dach płaski to jednostajne, szare, betonowe powierzchnie, pokryte papą. Zapominają jednak o zielonych dachach, które z technicznego punktu widzenia również są dachami płaskimi. A co z dachami takimi, jak ten opisany w artykule na str. 6? Mimo falistego kształtu pozostaje on dachem płaskim.

Nie mniej ciekawy jest artykuł mówiący o zachowaniu jasnych i ciemnych hydroizolacji dachowych. Wydaje się, że tu sprawa jest prosta: ciemne powierzchnie nagrzewają się mocniej, jasne słabiej i że fakt ten można wykorzystywać do swoich celów. Czy jednak zawsze jest to korzystne, można się przekonać czytając o badaniach naukowych prowadzonych w związku z tym zagadnieniem.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny

Dachy Płaskie 2011/2
Od redakcji

Tak się stało, że duża część wydania DACHÓW PŁASKICH jest poświęcona dachom zielonym. Koncepcja ta z każdym rokiem zyskuje sobie nowych zwolenników. Kto wie, czy w zgodzie z współczesnymi ekologicznymi trendami nie będzie również nakazywana prawnie. Oznaczałoby to jednak wzrost kosztów budowy niekoniecznie przy jednoczesnym zastosowaniu niezawodnego systemu. Wciąż bowiem niewielu producentów oferuje rzeczywiście dojrzałe układy, dające inwestorom i mieszkańcom gwarancję  pewnego funkcjonowania przez długi okres czasu. O tym wszystkim piszemy w artykule pt. Zielony dach z jednej ręki. Jego autor, rzeczoznawca z wieloletnimi doświadczeniami zbieranymi na przede wszystkim na rynku niemieckim doskonale zna wszystkie aspekty funkcjonowania zielonych dachów. Warto zapoznać się z jego wskazówkami i dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze systemu zielonego dachu.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny


‹‹‹ poprzednia1234567następna ›››
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich